ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

کلینیک تخصصی حقوق کودک در اصفهان افتتاح شد

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

در ادامه سفر هیات عالی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به اصفهان با حضور عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، کلینیک تخصصی حقوق کودک اصفهان افتتاح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از وزارت دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در آئین افتتاح این کلینیک، افتتاح چنین مجموعه‌هایی را در راستای ارتقای سطح حقوق شهروندی و به ویژه حقوق کودکان برشمرد و گفت: بنا داریم تا با همت مدیران کل امور زنان و خانواده استانداری‌ها به عنوان دبیران مراجع متناظر کنوانسیون حقوق کودک در استان‌ها و همچنین شهرداری‌ها، این کلینیک‌ها را در همه استان‌ها و شهرها راه‌اندازی کنیم تا مرکزی باشند برای آموزش و صیانت از حقوق کودکان.

وی با اشاره به اینکه کودکان به علت ناتوانی در تصمیم‌گیری و دفاع از حقوق خود، نیازمند توجه ویژه هستند گفت: تشکل‌های مردم نهاد از مهمترین بخش جامعه مدنی برای صیانت از حقوق کودکان هستند و لازم است تا این تشکل‌ها با همه توان و استعداد خود در راستای دفاع از حقوق کودکان به صحنه بیایند.
معاون وزیر دادگستری، امسال را سال تحول در حقوق کودکان عنوان کرد و اظهار داشت: کنفرانس‌های استانی حقوق کودک را به عنوان جلسات شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک و با حضور نمایندگان سمن‌ها در استانها برگزار می‌کنیم تا همه علاقه‌مندان، دلسوزان، تشکل‌ها و نهادهای مرتبط با این حوزه با حضور در این جلسات، موجبات هم‌افزایی و همگرایی بیشتر تحت نظارت شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک را فراهم آورند.
رییس انجمن علمی حقوق کودک ایران در بخشی از این مراسم تابلوی مربوط به این مراسم را امضا و در حاشیه آن نوشت: افتتاح دفتر نمایندگی انجمن علمی حقوق کودک ایران در اصفهان و کلینیک مرکزی حقوق کودک در خانه حقوق شهروندی اصفهان طلیعه درخشانی برای آموزش و ترویج حقوق شهروندی و حقوق کودک و زمینه مناسبی برای ارتقای حقوق شهروندی و حقوق کودک است. امیدوارم با همت بلند مسئولان محترم استان شاهد شکوفایی خلاقیت‌های کودکان و نوجوانان در این زمینه باشیم.

در ابتدای این مراسم، نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد ذی‌ربط حوزه حقوق کودکان در اصفهان و رییس شورای شهر اصفهان به ارایه گزارش و طرح مسایل و مشکلات حوزه کودکان پرداختند.

آیین جلوه گاه امید حامیان سینمای کودک و نوجوان برگزار شد

براساس این گزارش، آیین جلوه گاه امید حامیان سینمای کودک و نوجوان سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به میزبانی شهر اصفهان و در محل سالن همایش‌های کتابخانه مرکزی شهرداری این شهر برگزار شد.


در این‌ همایش که با حضور محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، استاندار اصفهان، معاون وزیر فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی و تنی‌ چند از مقامات استانی و کشوری، عوامل تولید فیلمهای اکران شده و علاقه‌مندان این حوزه برگزار شد، لوح سپاس و جوایز مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری به فیلمهای (اقیانوس پشت‌ پنجره) و (قطار آن شب) اهدا شد.


دلیل انتخاب این دو فیلم بنا بر اظهارات دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به این شرح می باشد:

بیانیه هیات داوران مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری
بخش جلوه گاه امید سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان با موضوع حقوق کودک
با استعانت از پروردگار متعال، ضمن تقدیر از مجریان برگزاری سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان جهت هماهنگی برای مشارکت و حضور مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بخش جلوه گاه امید با موضوع حقوق کودک و با هدف جلب توجه اصحاب هنر و رسانه و مردم به این مقوله و استفاده از ظرفیت هایی که از طریق ابزار هنر می توان به نحو مطلوبی به ترویج و ارتقاء حقوق کودک پرداخت، هیات داوران مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک پس از تماشای آثار ارائه شده در بخش جلوه گاه امید و برگزاری جلسات تحلیل و ارزیابی با توجه به شاخص های تبیینی و معیارهای اصلی شناسایی حقوق کودک، هیچ یک از آثار اکران شده را منطبق با شاخص های مورد اشاره ندانست لذا برای توجه بیشتر جامعه به حق ابراز نظر کودکان و تشویق به ارتقاء حقوق کودک با مشارکت او در حیات فرهنگی و فعالیت های خلاقانه که در بخش های مختلف کنوانسیون حقوق کودک نیز مورد اشاره قرار گرفته است، جایزه و لوح تقدیر خود را با هدف حمایت از حق شنیده شدن صدای کودکان و نظر آنان به اثر نخست انتخابی ازسوی داوران کودک و نوجوان تقدیم می نماید.

ابتکار: دولت با کودک همسری مخالف است

همچنین در هفتمین کنفرانس تخصصی حقوق کودک که به میزبانی اصفهان و در محل سالن‌همایشهای کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان و با حضور معصومه ابتکار معاون رییس جمهور، محمود عباسی معاون‌حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، استاندار اصفهان، مسوولان دستگاههای ذیربط حقوق کوک، سازمانهای مردم‌ نهاد و علاقمندان این حوزه برگزار شد، معاون‌ رئیس جمهور در امور زنان‌ و خانواده با تاکید بر مخالفت دولت‌ با ازدواج در سنین‌ پایین و پدیده کودک‌همسری، از شجاعت و دخالت به موقع دادستانها و مدعی العموم در جلوگیری از این‌ بردگی تشکر کرد.

ابتکار با اشاره به اینکه در اصفهان نگاه قابل تقدیری به حقوق کودکان وجود دارد گفت: اصفهان از دیرباز به حقوق کودکان توجه ویژه ای داشته و خوشبختانه بناست تا در سی امین سالگرد تاسیس یونیسف اصفهان به عنوان‌ شهر دوستدارکودک معرفی شود.
وی گفت: رعایت حقوق کودکان به پشتوانه فرهنگ و آموزه های دینی ما می تواند به فرهنگی عملیاتی تبدیل شود که این وظیفه آحاد جامعه اسلامی است.
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: غیبت کودکان در جلساتی که در حوزه حقوق کودک و فرهنگ سازی در این باره تشکیل می شود، موجب درک ناصحیح ما از حقوق و خواسته‌های کودکان می شود زیرا باید حقوق کودکان در بیان نظرات و مشکلات‌شان را به رسمیت بشناسیم.
وی فراهم سازی بستر رشد سالم در همه ابعاد برای کودکان را بسیار حائز اهمیت برشمرد و با ذکر این‌ نکته که باید فضای کودکی به گونه‌ای باشد که بتوانند دورانی توام با نشاط و شادی را تجربه کنند، افزود: وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی از نقش مهمی در این زمینه برخوردار هستند اما نقش محوری شهرداری ها نیز غیرقابل انکار است و سازمان‌های مردم نهاد مساعدت زیادی در این زمینه به دولت می‌کنند.

ابتکار ادامه داد: دولت تدبیر و امید برنامه‌های مختلفی را در جهت حمایت از سازمان های مردم نهاد در نظرگرفته است و یکی از مهم‌ترین حوزه فعالیت سازمان های مردم نهاد تربیت کودکان است زیرا کودکان زیادی در معرض آسیب و نیازمند کمک هستند. سرمایه‌های عظیم نهاد های اجتماعی می تواند به تحولات اجتماعی در کشور کمک کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش کودکان را مایه امید و نشاط در جامعه دانست و ساخت آینده‌ای امن برای آنها را دلیل خوبی برای صبر و ایستادگی در برابر مشکلات عنوان‌ کرد.

ابتکار یکی از مهم ترین اولویت‌های معاونت امور زنان و خانواده دولت تدبیر و امید را حمایت از اورژانس اجتماعی ۱۲۳ عنوان‌کرد و گفت: خشونت علیه کودکان یک تهدید جدی است که سعی می کنیم با ایجاد هماهنگی و انسجام میان دستگاه‌ها آن را به حداقل برسانیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده تصریح کرد: خانواده یکی دیگر از مسائلی است که دولت تدبیر و امید همواره بر آن تاکید داشته و تلاش برای انسجام خانواده را در اولویت برنامه‌ها قرار داده است. ترویج گفت‌وگوی بین نسلی یکی دیگر از سیاست‌های دولت در مدارس است که یکی از مهم ترین طرح های ملی و مرحله نخست آن در استان اصفهان اجرایی شده؛ دولت آمادگی کامل دارد تا قوانین فرابخشی در حوزه کودکان را اجرایی کند.

وی گفت: آمار کودک همسری و ازدواج زیر ۱۳ سال در کشورمان نشان می‌دهد که این معضل جدی و عمده نیست و مردم در این زمینه آگاه هستند. ازدواج در دوران کودکی باعث می شود کودکی فرد به صورت کامل سپری نشود و لایحه مقابله با این امر از سوی معاونت امور خانواده و زنان اسفند ماه سال گذشته برای دولت ارسال شده و مجلس شورای اسلامی نیز در این باره طرح هایی را ارائه کرده که دولت با آنها موافق است.

ابتکار تصریح کرد: دولت با ازدواج در سنین پایین و پدیده کودک همسری مخالف است و از شجاعت و دخالت به موقع دادستانها و مدعی العموم در جلوگیری از این پدیده تشکر می‌کنم.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط