ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

آیت‌الله مکارم شیرازی: فعالیت برخی از وكلا با منطق اسلام در تعارض است

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

یکی از مراجع تقلید با بیان اینک فعالیت برخی از وکلا با منطق اسلام در تعارض است گفت: آنچه باید مورد توجه قرار گیرد آن است که وکلا نسبت به دستگیری از قشر ضعیف جامعه و احقاق حقوق مستضعفین عنایت ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در جمع اعضای هیئت‌مدیره مرکز حقوقی حصا با اشاره به اهمیت مسئله وکالت در روزگار کنونی اظهار کرد: مسئله وکالت در زمان فعلی از ضروریات مسائل قضائی است چرا که بسیاری از مردم نسبت به پیچ‌وخم‌های قانونی آشنایی ندارند یا آگاهی کمی نسبت به آن دارند و بر حجمی که مواد قانونی هر روز افزوده می‌شود، بدون تردید مسئله وکالت در مسائل مختلف امروزی بلااشکال جزء ضروریات است.

وی افزود: وجود مراکز و موسسات تخصصی با هدف دستگیری از مستضعفین جامعه امری ارزشمند است که می‌تواند موجب احقاق حقوق مظلومان شود.

وی با بیان اینکه وقتی کلمه وکالت به میان می‌آید ناخودآگاه ذهن افراد به مسائلی جلب می‌شود، افزود: یکی از دلایل اصلی و مهمی که برخی نارضایتی مردمی را رقم می‌زند دریافت حقوق و حق‌الزحمه‌های نجومی توسط این افراد است که موجبات تکدر خاطر ملت شده است.

این مرجع تقلید ادامه داد: چطور می‌شود پرونده‌ای که یک میلیارد تومان به فرض ارزش دارد وکیل تقاضای 10درصد یا بیشتر می‌کند که مبلغ 100 میلیون تومان می‌شود و با چند ساعت وقت گذاشتن اگر موفق شود این مبلغ را طلب می‌کند، بر اساس چه اصول و قوانینی این نرخ را می‌دهد؟ مگر می‌شود ساعتی پنج میلیون تومان از موکل طلب کرد؟

وی افزود: از جمله موارد دیگر نارضایتی مردم از وکلا، دریافت حق‌الزحمه‌های از پیش تعیین‌شده در هر دو حالت اثبات یا شکست در یک مسئله حقوقی است که سبب رنج و آزردگی مردم می‌شود. استاد حوزه علمیه قم تأکید کرد: پذیرفتن هر نوع وکالتی نیز توسط وکلا پذیرفتنی نیست، چراکه اصل در وکالت، رساندن حق پایمال‌شده به صاحب حق است در صورتی ‌که مشاهده می‌شود برخی وکلا از اینکه باطلی را حق جلوه داده باشند خوشحال هستند که بی‌هیچ وجه قابل توجیه نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از سبک زندگی غربی در جامعه مذهبی ایران بیان کرد: دلیلی ندارد صرفاً به خاطر دریافت پول و حقوق یک ناحق و باطلی را در جای حق قرار بدهیم که این نوع از کار و فعالیت برگرفته از سبک زندگی سکولار غربی است و با منطق اسلام در تعارض است.

وی با تأکید بر لزوم شکل‌گیری مراکز مشاوره در دفاتر وکالت تصریح کردند: بسیاری از مسائل و دعاوی حقوقی یا مشاوره قابل‌حل است و با مشاوره درست می‌تواند اختلافات زیادی نیز راه خیر و صلاح را سپری کند.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: طولانی کردن و کش دادن پرونده‌ها نیز از جمله مشکلات مهم وکلا است که سبب رنجش خاطر مردم می‌شود که شخصاً شاهد این بودم که یک پرونده 20 سال طول کشید تا حکم برای آن صادر شود. وی بیان کرد: کار وکلای حقوقدان باید کاملاً منطبق با احکام اسلامی و موازین شرعی باشد و هدف در آن نیز احیای حق باشد نه کسب درآمد.

آیت الله مکارم شیرازی با انتقاد از برخی اقدامات دفاتر وکالت پیرامون مسئله طلاق گفت: اینکه عده‌ای از مراکز مشاوره مسئله تسهیل در امر طلاق را آگهی می‌کنند بسیار زننده و زشت بوده و زیبنده جامعه اسلامی نیست و در واقع خیانت به بنیان خانواده و به دنبال آن جامعه است.

وی فعالیت‌های مرکز حقوقی حصا را ارزشمند دانست و افزود: اینکه در مراحل مختلف حقوقی از مشاوره رایگان تا خدمات با حداقل قیمت و حتی مسترد کردن هزینه در صورت عدم موفقیت در پرونده در دستور کار این مرکز است بسیار ارزشمند است و درخواستی که از شما دارم این است نسبت به قشر ضعیف و احقاق حق مستضعفان از هیچ کوششی فروگذار نکنید.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط