ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

دادستان تهران: گرفتن شجاعت ازقضات،مشکل اصلی قانون آئین دادرسی کیفری است

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

سایت حقوقی دادآور

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا ، عباس جعفری دولت آبادی عصر یکشنبه در دومین همایش قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران که با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در مجتمع شهید بهشتی قوه قضائیه برگزار شد افزود: قانون ابزار کار قضات است اما از ظرفیت کار کارشناسی قضات در تصویب قوانین استفاده نمی شود.
به گفته وی اگر در قوانین قضایی تصویب شده ، نظر قضات گرفته شود قانون از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
دادستان تهران برای نمونه به قانون آئین دادرسی کیفری اشاره و تصریح کرد: این قانون با وجود نکات مثبت و ایجاد تحولات بسیار ، مشکلاتی نیز دارد. مهم ترین مشکلات این قانون گرفتن شجاعت از قضات است.
جعفری دولت آبادی خاطرنشان کرد: قانون مجازات اسلامی که در سال 92 لازم الاجرا شد در دست اصلاح است و این نشان می دهد قوانین ما به سرعت تصویب و به سرعت اجرا می شود و بهتر است قوانین با در نظر گرفتن نظر قضات تصویب شود.
دادستان تهران از رییس مجلس خواست تا به مسائل مالی قضات توجه بیشتری داشته باشد و گفت: قضات انتظار دارند بعد از 30 سال خدمت و استرس کاری حداقل یک زندگی آرام و توام با رفاه داشته باشند که در برنامه ششم توسعه مصوباتی هست که ممکن است به این امر آسیب بزند.
جعفری دولت آبادی تصریح کرد: دست پرتوان قضات ضامن بقای امنیت کشور است و کشور با قضات سالم و شجاع اداره می شود.

** آنچه در خیابان ها به عنوان معتاد شاهد هستیم قربانیان جرایم باندهای مواد مخدرند
دادستان تهران با بیان اینکه دو جرم مهم مواد مخدر و سرقت در کشور وجود دارد گفت: این دو جرم امنیت عمومی و اجتماعی مردم را با خطر مواجه و خانواده های بسیاری را گرفتار کرده است که از پلیس و دستگاه های امنیتی انتظار می رود به سراغ متهمان حرفه ای و باندهای مواد مخدر بروند.
وی اضافه کرد: گرفتاری های ما باندهای مافیایی است که در پس پرده پنهان هستند و آنچه که در خیابان ها به عنوان معتاد ، کارتن خواب و خرده فروش شاهد هستیم در حقیقت قربانیان این جرایم مافیای مواد مخدر هستند.
جعفری دولت آبادی زندان را یکی از معضلات قوه قضائیه دانست و گفت: اگر چه قوه قضائیه در تولید دو جرم مواد مخدر و سرقت نقشی ندارد ، اما آثار آن به این قوه برمی گردد.
به گفته وی زندان ها متراکم و دادسراها و دادگاه ها مملو از پرونده است که خارج کردن معتادان ، بی خانمان ها ، متصدیان و جرایم خرد و به جای آن وارد کردن سارقان مسلح ، تبه کاران و بدهکاران به زندان می تواند در ایجاد فضای امن اجتماعی کمک کند.

** افزایش 40 درصدی ورودی پرونده در 10 سال اخیر
این مقام قضایی سپس با اشاره به افزایش 40 درصدی ورودی پرونده ها در 10 سال اخیر گفت: وجود این همه پرونده در حقیقت نشان از مشکل کار دستگاه قضا است و امیدواریم معاونت منابع انسانی قوه قضائیه بتواند در جهت رفع کمبودهای قضائی و کادر اداری اقدام بیشتری انجام دهد تا پایتخت اسلامی ما عاری از بزهکاری و حداقل بزهکاری اجتماعی باشد.
جعفری دولت آبادی همچنین از تشویق تعدادی از قضات به دست رییس مجلس در این همایش خبر داد و گفت: تصور نشود تشویق عده ای ، تنبیه دیگران است .
وی خطاب به قضات ادامه داد: از همه شما در این شهر بزرگ به نیکی یاد می کنم چون بخشی از زحمات قوه قضائیه بر دوش شما است.
جعفری دولت آبادی با تاکید بر ساخت اردوگاه مواد مخدر تصریح کرد: از دولت انتظار می رود در ایجاد اردوگاه مواد مخدر کمک کند.
وی اضافه کرد: اما عملا اردوگاه های کمی ساخته و در نتیجه زندان ها از محکومان مواد مخدر پر شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط