ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

الکترونیکی شدن86 درصد خدمات ثبتی/پایان عملیات تهیه نقشه بیش از یک میلیون هکتار زمین

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

سایت حقوقی دادآور

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا احمد تویسرکانی روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود: 34 میلیون و 778 هزار و 860 خدمات ثبتی در هفت ماهه سالجاری ارائه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به اینکه اجرای ثبت الکترونیکی اسناد رسمی، ثبت تاسیس و تغییرات شرکت ها و موسسات تجاری و نیز ثبت الکترونیکی اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی از وظایف این سازمان است، گفت: در مجموع 30 میلیون و 66 هزار و 23 خدمت به صورت الکترونیک در مدت یاد شده ارائه شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 12 درصد رشد داشته است.
معاون قوه قضائیه، اعلام کرد: طی 6 ماهه نخست سال جاری در مجموع 15 میلیون و 287 هزار و 659 پیامک در خصوص آخرین اقدامات انجام شده از طریق سامانه های سازمان برای ذینفعان و در مجموع چهار میلیون و 404 هزار و 34 مراجعه و بازدید از درگاه الکترونیکی این سازمان انجام شده است.

**پایان عملیات تهیه نقشه بیش از یک میلیون هکتار زمین 
تویسرکانی در خصوص عملکرد و فعالیت های بخش کاداستر از ابتدا تا پایان شهریور سال جاری گفت: عملیات تهیه نقشه یک میلیون و 221 هزار و 181هکتار از اراضی شهری کشور پایان یافته است که از این میزان تهیه نقشه 32 هزار و 470 هکتار در 6 ماهه اول سال تحقق یافته است.
معان قوه قضائیه ادامه داد: در بخش کاداستر اراضی بافت مسکونی روستایی و زراعی نیز تا پایان شهریور 94 بالغ بر دو میلیون و 246 هزار و 998 هکتار نقشه کاداستر تهیه که 188 هزار و 440 هکتار آن در 6 ماهه نخست امسال انجام شده است.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای کاداستر جامع کشور از ابتدا تا پایان شهریور ماه سال جاری در بخش کاداستر منابع طبیعی نقشه 64 میلیون و 611 هزار و 815 هکتار در بانک اطلاعاتی کاداستر پلاک گذاری و از این میزان 11 میلیون و 690 هزار و 352 هکتار ثبت شده است.
وی، ادامه داد: همچنین از این مقادیر( 64 میلیون و 611 هزار و 815 هکتار)، عملیات اجرایی پلاک گذاری 9 میلیون و 150 هزار و 957 هکتار انجام شد و یک میلیون و 880 هزار و 871 هکتار از اراضی منابع طبیعی در 6 ماهه نخست سال جاری ثبت شد.
رییس سازمان ثبت اسناد و املاک بیان کرد: تا پایان سال 93 تعداد کل قطعات املاک موجود در بانک اطلاعاتی کاداستر شهری، 19 میلیون و 364 هزار و 296 قطعه بود که در 6 ماهه نخست سال جاری نیز تعداد 716 هزار و 414 قطعه به این بانک اضافه شد که به 20 میلیون و 80 هزار و 710 قطعه رسید.
وی، تاکید کرد: مجموع اسناد مالکیت صادره در هفت ماه سال جاری، یک میلیون و 741 هزار و 564 سند مالکیت بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8 درصد رشد داشته است.
وی افزود: 99.9 درصد اسناد مالکیت در سیستم کاداستر به صورت ماشینی و تک برگی صادر شده است.

**صدور بیش از 43 هزار سند دولتی 
تویسرکانی اضافه کرد: در هفت ماهه سال جاری در مجموع 43 هزار و 92 سند دولتی در بخش اسناد دولتی صادر شد که از این تعداد 22 هزار و 806 سند برای وزارتخانه ها و موسسات دولتی، هشت هزار و 634 سند برای موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، دو هزار و 954 سند برای شرکت های دولتی و یک هزار و 297 سند بر اساس مستندات صادر شده است.
معاون قوه قضائیه گفت: طی مدت یاد شده ، یک میلیون و 449 هزار و 803 استعلام معادل 65 درصد از کل پاسخ های الکترونیکی به صورت استعلامات و اعلام وضعیت املاک در کمتر از دو روز پاسخ داده شد.
وی، ادامه داد: همچنین در این مدت یک میلیون و 221 هزار و 718 خلاصه معامله از کل خلاصه معاملات الکترونیکی ارسال شد که در کمتر از دو روز به ثبت رسید.
تویسرکانی اظهار کرد: در همین مدت هفت میلیون و 531 هزار و 182 سند رسمی از طریق سامانه ثبت الکترونیک اسناد تنظیم شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد کاهش داشت؛ همچنین از طریق سامانه جامع ثبت الکترونیک اسناد به یک میلیون و 204 هزار و 567 درخواست اشخاص و دفاتر اسناد رسمی مبنی بر تصدیق اسناد سند، پاسخ داده شده است.
این مقام مسئول در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: به طور میانگین 75 درصد از اسناد در کمتر از یک روز تنظیم و صادر می شود. از میان اسناد صادره، اسناد وکالت و بیع به ترتیب با تعداد 2 میلیون و 954 هزار و 377 و یک میلیون و 735 هزار و 24 بیشترین نوع اسناد صادره به شمار می آیند.
رئیس سازمان ثبت و اسناد و املاک افزود: 52 درصد اسناد وکالت به صورت بلاعوض صادر شد و 43 درصد اسناد وکالت نیز مربوط به وسایل نقلیه است.
تویسرکانی اضافه کرد: 68 درصد از کل اسناد بیع صادره مربوط به سند قطعی وسایل نقلیه است و 32 درصد از اسناد بیع مربوط به اسناد قطعی نیز غیر منقول است.
تویسرکانی بیان کرد: 90 درصد از مجموع اسناد رهنی صادره در سامانه ثبت الکترونیک اسناد، اسناد رهنی بانکی است.
وی ادامه داد: 16 درصد از کل اسناد، یکی از اصحاب سند، شخص حقوقی است و 22 هزار و 773 سند نیز برای اتباع خارجی صادر شده است.

** کاهش سه درصدی ازدواج ثبت شده در کشور 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک گفت: ازدواج های ثبت شده در کشور طی هفت ماه سال جاری 438 هزار و 205 مورد بود که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه درصد کاهش نشان می دهد.
به گفته این مقام مسئول قوه قضائیه، طی مدت یاد شده ،91 هزار و 70 مورد طلاق نیز ثبت شد که یک درصد افزایش نشان می دهد.
وی ادامه داد: بیشترین ازدواج های ثبت شده زوج ، مربوط به رده سنی 25 تا 29 سال و بیشترین ازدواج های ثبت شده زوجه مربوط به رده سنی 20 تا 24 سال است.
تویسرکانی اظهار کرد: بررسی ها نشان می دهد بیشترین طلاق های ثبت شده زوج به میزان 24.6 درصد مربوط به رده سنی 30 تا 34 سال و بیشترین طلاق های ثبت شده زوجه مربوط به رده سنی 25 تا 29 سال است.

** عمده ترین علل طلاق
معاون قوه قضائیه در خصوص بارزترین علل طلاق گفت: عدم تفاهم و امکان سازش، دخالت خانواده ها، ترک زندگی، محقق نشدن شروط ضمن عقد و اعتیاد به مواد مخدر یا مشروبات الکلی از عواملی به شمار می آیند که سهم 63 درصدی در بروز طلاق را شامل می شوند ؛ ضمن اینکه علت هشت درصد طلاق های ثبت شده نیز مربوط به فقر مالی است.

**کاهش 6 درصدی ثبت شرکت های تجاری و تعاونی
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک افزود: شرکت های تجاری و تعاونی ثبت شده در هفت ماهه سال جاری 31 هزار و 483 مورد بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 6 درصد کاهش نشان می دهد؛ همچنین ثبت موسسات غیر تجاری با چهار هزار و 331 مورد نیز سه درصد کاهش داشته است.
وی، اعلام کرد: در این مدت 26 میلیون و 307 هزار و 536 استعلام از پایگاه شناسنامه ملی اشخاص حقوقی به نحو الکترونیکی پاسخ داده شده است.
تویسرکانی خاطرنشان کرد: همچنین در این مدت یک هزار و 691 اختراع، هشت هزار و 759 علامت تجاری، دو هزار و 372 طرح صنعتی و دو هزار و 21 اظهار نامه ثبت بین المللی مادرید به ثبت رسیده است.
معاون قوه قضائیه گفت: با توجه به استقرار سامانه ثبت الکترونیکی قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمان های فاقد سند رسمی از ابتدای آبان 1391 تا پایان مهر سال جاری یک میلیون و 537 هزار و 622 پرونده الکترونیکی متقاضیان در سامانه تشکیل شد که از این تعداد 85 هزار و 764 پرونده در هفت ماهه سال جاری تشکیل شده است.

**دلیل تاخیر در جذب استخدامی ها
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به خبرنگار ایرنا درخصوص آخرین وضعیت استخدامی های این سازمان گفت: دولت، مجوز استخدام یک هزار و 200 تن را صادر کرده است که پس از آن ، آزمون برگزار شد .
معاون قوه قضائیه، خاطر نشان کرد:با پیگیری ها انجام شده از طریق سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داشته ایم،سازمان ثبت آمادگی خود را برای شروع به کار این افراد اعلام می کند و دلیل تاخیر در جذب نیز مشکلات مربوط به کمبود منابع از سوی سازمان مدیریت بوده است.
تویسرکانی در پاسخ دیگر خبرنگار ایرنا در خصوص تعیین تکلیف اراضی و املاک دولتی برای اخذ سند ثبتی گفت: بخش عمده ای از اراضی کشور متعلق به دولت است ، 145 میلیون هکتار جزء اراضی و منابع طبیعی محسوب می شوند و بخش زیادی نیز مربوط به اراضی کشاورزی است.
وی خاطر نشان کرد: صدور اسناد مالکیت در گذشته به صورت کلی صادر می شد اشکال کار در این بوده که حدود مالکیت این اراضی و اسناد شفاف نبوده است با این حال به دنبال این هستیم که حدود مالکیتی اراضی مشخص شوند.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه در سیل اخیردر استان ایلام اعلام شده است که درصدی از تخریب ها مربوط به عدم ثبت حریم رودخانه ها بوده است؛ آیا وزارت نیرو با سازمان ثبت همکاری های لازم را دارد یا خیر گفت: از گذشته تا به امروز وزارت نیرو مسوولیت حفاظت از بستر و حریم رودخانه را بر عهده داشته است.

**برخی از اراضی ملی تهران فاقد سند هستند
رئیس سازمان ثبت اسناد و اسناد کشور در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر هشدار دادستانی برای زمین خواری شمال تهران، گفت: مکاتبات فراوانی با دولت و دستگاه های متولی برای ثبت اراضی ملی داشته ایم ولی متاسفانه در مورد برخی از اراضی ملی تهران اقدامات ثبتی از سوی برخی از نهادها انجام نشده است و این اراضی، فاقد سند هستند.
وی، ادامه داد: بارها اعلام کرده ایم که دستگاه های متولی نقشه اراضی و املاک دولتی را در اختیار سازمان ثبت قرار دهند‬.
تویسرکانی در پاسخ به سئوال دیگر این خبرنگار مبنی بر برگزاری آزمون سردفتری در سال جاری اظهار کرد: امسال در حوزه سردفتری ازدواج، آزمونی برگزار خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص آمار تخریب ها و قلع و قمع سازه های غیر مجاز، افزود:عمده تخریب های انجام شده مربوط به تخریب های غیر مجاز ساخته شده است، نوع تصرفات و تغییر کاربری ها بیشتر بدون اجازه دستگاه های متولی است؛ با این حال در مورد ساخت و سازها و تخریب ها نظر وزارت شهرسازی را جویا می شویم.
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک در خصوص ثبت شرکت های ایرانی در خارج از کشور گفت: در رابطه با صدور و ثبت علائم تجاری و شرکت ها، اجرای معاهده مادرید را در اختیار داریم؛ در رابطه با آمار این معاهده در هفت ماهه امسال 2هزار و 21 مورد ثبت شده است و این به این معنی است که این مقدار از علائم تجاری کشور تقاضای ثبت برند کرده اند که این میزان نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 23 درصد افزایش داشته است.
وی، هدف از ثبت برند شرکت ها را به معنای رعایت حقوق صاحبان آن ها عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه 86 کشور عضو پروتکل مادرید هستند هدف اصلی از ثبت برندها حفظ حقوق صاحبان آن ها است و ثبت علامت های تجاری لزوما به معنای اجازه فعالیت آن ها نیست.

**اظهاراتی برای ملک بابک زنجانی 
تویسرکانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص ادعای بابک زنجانی مبنی بر تصرف در ملک «وی آی پی» و لواسان که مربوط به شخص دیگری است آیا ثبت این املاک امکان پذیربوده است یا خیر؟ گفت: این پرونده در مرحله رسیدگی است و جزئیات آن در اختیار دادگاه قرار گرفته است.
وی درخصوص پرداخت حق ثبت 10میلیارد تومانی بابک زنجانی گفت: این ادعا صحیح نیست و سیستم در نقل و انتقالات به طور اتوماتیک حق ثبت را درج می کند.

**آخرین وضعیت آزمون سردفتری و دفتر یاران 
رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت آزمون سردفتری و دفتر یاران، اظهار کرد: امسال در حوزه سردفتری ازدواج آزمونی برگزار می شود در رابطه با دفاتر اسناد رسمی نیز به موجب قانون به ازای هر 15هزار تن یک دفتر خانه باید وجود داشته باشد که به نظر ما کشش جامعه بیش از این ها است و نیازهایی وجود دارد.
وی ادامه داد: در نقاط کوچک یا شهرستان هایی با بیش از 15 هزار جمعیت وجود و فاقد دفتر خانه اسناد رسمی ، پس از بررسی های لازمه آزمونی نسبت به جذب در این مناطق برگزار می شود.
تویسرکانی در خصوص سردفتری طلاق نیز گفت: به طور مستقل مجوز سردفتری طلاق به طور فردی صادر نمی شود و ما فراخوانی از مجموعه سردفتران ازدواج و طلاق که متقاضی دفتر طلاق نیز بوده اند اعلام کرده ایم؛ 2هزار تن هم اعلام تمایل داشته اند که پس از بررسی ها و اعلام نیاز تعدادی از این افراد به سردفتران طلاق اضافه می شوند.
وی درباره ثبت شرکت ها گفت: درگاه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور حقوق مردم و صاحبین و مالکین شرکت ها را در خصوص جزئیات ثبت نسبت به مقررات و قوانین اعلام کرده است و مردم با مراجعه به این درگاه می توانند نسبت به ثبت شرکت ها و برندهای خود اقدام کنند.

ارسال به شبکه های اجتماعی