ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

احمدی مقدم: ناجا ملتزم به رعایت حریم خصوصی افراد است

در . ارسال به اخبار حقوقی داخلی

فرمانده نیروی انتظامی گفت: ممكن است فردی تخلف كند اما ما به عنوان نیروی انتظامی كه مهمترین ضابط دستگاه قضایی است كاملا نسبت به حریم خصوصی افراد و حتی مراقبت از آن ملتزم هستیم.

به گزارش ایلنا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم درباره فرمان هشت ماده‌ای حضرت امام كه چند بند آن نیز پیرامون حفظ كرامت تمام انسان‌ها و ضرورت رعایت حریم خصوصی شهروندان است، گفت: آن فرمان در شرایط خاص خود صادر شد در زمانی كه نهادهای قانونی متزلزل شده بودند و نقش خاصی نداشتند. همچنین در آن زمان دستگاه‌های اطلاعاتی ساواك منهدم شده بود و كمیته، ژاندارمری، شهربانی هم بنیه و اعتبار لازم را برای ایفای وظایف خود را نداشتند.

وی ادامه داد: در آن زمان دستگاه قضایی هم قدرت چندانی نداشت، دادگاه‌های انقلاب و كمیته‌های انقلاب برای امنیت محلات و كشور با فرمان امام شكل گرفتند اما وقتی كه مسئله ترورها و اقدامات منافقین پیش آمد به این بهانه هر فرد گروهی می‌ساخت و به خانه‌ای می‌ریخت و افراد را دستگیر می‌كرد.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه اقتضای شرایط انقلابی این بود و كاری هم نمی‌شد كرد، خاطرنشان كرد: در این شرایط هیچ حكم قضایی برای این دستگاه‌ها وجود نداشت و معلوم نبود چه كسانی دستگیر می‌كنند و به كجا می‌برند.

وی اضافه كرد: با پیشرفت نهادهای قانونی، تشكیل دادگاه‌ها و نوسازی قوانین متناسب با شرایط انقلابی و اسلامی وضعیت متفاوت شد.

وی با اشاره به صدور این فرمان در سال 61 اظهاركرد: به یاد دارم كه در آن زمان من فرمانده سپاه سردشت بودم و وقتی نهادهای انقلابی و قوانین شكل گرفت اما بی‌قانونی‌ها نیز صورت می‌گرفت امام احساس كردند كه واقعا باید وضع قانونی در كشور مستقر شود و نهادهای قانونی كار كنند.

احمدی‌مقدم تصریح کرد: عمدتا این فرمان برای تنظیم شرایط آن زمان بود زیرا ممكن بود افرادی خودسر و گروه‌های متخلف با عناوین مقدس برای مردم مزاحمت ایجاد كنند. اما امام در آنجا خطی را برای رعایت قانون و احترام به حریم خصوصی مردم كشیده بود. طبیعی است كه امروزه این فرمان به شكلی قانونمند وجود دارد و یك تدبیر مقطعی صرف نیست.

وی افزود: امام با صدور فرمان هشت ماده‌ای گفتند كه شرایط انقلابی، بی‌ثباتی و تثبیت نظام پایان یافته و از امروز باید نظاممان را بر قانون و احترام به حقوق افراد بنا كنیم. ممكن است فردی تخلف كند اما ما به عنوان نیروی انتظامی كه مهمترین ضابط دستگاه قضایی است كاملا نسبت به حریم خصوصی افراد و حتی مراقبت از آن ملتزم هستیم.

وی با اشاره به توسعه فضای مجازی نیز اظهار كرد: همین فضای مجازی محلی برای تجاوز به حریم خصوصی افراد، آبروبری‌ها شده كه همین امر بیانگر این است كه ما نه تنها خود را ملتزم می‌دانیم كه به حریم خصوصی افراد وارد نشویم بلكه تلاش می‌كنیم، این حریم محفوظ بماند. امروز اگر تخلفی در این زمینه صورت بگیرد غیرقابل قبول است و فردی هم از آن دفاع نمی‌كند و با آن برخورد هم می‌شود.

وی همچنین در خصوص بازتاب فرمان هشت ماده‌ای حضرت امام در میان نظامیان نیز اظهاركرد: حرفی كه امام زدند آن روزها در میان مردم و نیروهای انقلابی حالتی كاریزماتیك داشت و فردی چرایی آن را تحلیل نمی‌كرد و همگی آن را تكلیف شرعی دانسته و در انجام آن تردید نمی‌كردند.

فرمانده ناجا اضافه‌ كرد: طبیعی بود كه در آن زمان كه ما در كردستان و شرایط نیمه جنگی بودیم اجرای این فرمان برایمان سخت‌تر از جاهایی مانند تهران، خوزستان و تركمن صحرا كه شرایط عادی داشتند باشد اما به یاد دارم كه هنگام پاكسازی جنگل‌های موسوم به «آلماآتا» در جاده پیرانشهر – سردشت برای بازرسی یك خانه نیازمند حكم قضایی بودیم و اجرای این فرمان در آنجا خیلی سخت بود، اما با این وجود آن را اجرا كردیم.

وی آثار و بركات این فرمان را بسیار زیاد برشمرد و گفت: امروزه می‌بینیم كه مردم كردستان با نظام و انقلاب پیوند خورده‌اند كه حاصل این پیوند رویكرد مردم‌گرایی امام بود كه در سخت‌ترین شرایط باز هم می‌گفتند «قانون».

فرمانده ناجا با اشاره به سفر چندی پیش خود به استان كردستان نیز اظهاركرد: در این سفر بر اساس گزارشات می‌دیدم كه بیشترین پیوند مردم با نظام در آنجا وجود دارد و آن ناسیونالیسم قومی خیلی رنگ باخته كه این امر نتیجه دیدگاه امام است.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه ما در آن روز تعبدا دیدگاه امام را بدون دانستن دلیل اجرا می‌كردیم اظهاركرد: اما امروزه نتیجه آن تكریم مردم و ایجاد شرایط آزادانه برای زندگی آنان را می‌بینیم و گرچه اجرای آن فرمان سخت بود اما با بركت بود.

احمدی‌ مقدم با اشاره به برنامه‌های ناجا در امور اجتماعی و فرهنگی پیرامون تحكیم اخلاق اجتماعی و زمینه‌های ترویج آن نیز اظهاركرد: ناجا دستگاه فرهنگی نیست و ضابط اجرای قانون است و قانون هم جنبه باید و نباید دارد و هم جنبه خواهش می‌كنم و پند و اندرزی در آن نیست یعنی آمرانه است.

فرمانده نیروی انتظامی تصریح‌كرد: نیروی انتظامی كار سختی پیش رو دارد این است كه باید تلاش كند این مجموعه اجبارها را پذیرفتنی و مردم را همراه كند تا علاقمندانه قانون را برای مصلحت جامعه رعایت كنند. بنابراین با وجود آنكه دستگاه فرهنگی نیستیم معاونت فرهنگی و اجتماعی را تشكیل دادیم چرا كه به این نتیجه رسیدیم كه اجرای قانون بدون استفاده از این بخش‌ها سخت است و نیروی انتظامی را در جایی كه مردم اكراه دارند زیر بار این باید و نبایدها بروند یا به آن عادت نكرده‌اند، در مقابل آنها قرار می‌دهد.

احمدی‌مقدم با بیان اینكه در خصوص اخلاق هم وضعیت اینگونه است، اظهاركرد: ما دیدیم حضرت امام(ره) با گروه‌های خودسری كه در سال‌های اول انقلاب از روی احساس تكلیف و بدون ماموریت قانونی شروع به برخورد با برخی افراد هنجارشكن و بدحجاب كردند، برخوردی جدی داشتند و به وزیر وقت كشور دستور دادند كه با آنان برخورد شود.

فرمانده ناجا ادامه‌ داد: امام در این زمینه گفتند همه باید در مجرای قانون باشند و هیچ فرد حق ندارد كار غیرقانونی كند، بنابراین نیروی انتظامی هم در این حوزه تلاش دارد كه ارشاد، هدایت، توجیه و فرهنگ‌سازی مشغول باشد اما طبیعتا وقتی پای قانون به میان می‌آید، باید مجری آن هم باشیم.

وی تصریح‌كرد: تلاش معاونت اجتماعی ناجا بر اجتماعی‌شدن نقش پلیس در جامعه است نه صرفا نقش قانونی و حقوقی و برخورد آمرانه.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط