ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از اخراج 75 قاضی در تونس

در . ارسال به اخبار حقوقی خارجی

دیده‌بان حقوق بشر در پی اخراج 75 قاضی در تونس، طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام وزیر دادگستری تونس غیر عادلانه بوده ونشان‌دهنده عدم استقلال وزارت دادگستری این کشور است. این سازمان تشکیل یک نهاد مستقل برای رسیدگی عادلانه و صحیح به روند اخراج قضات در تونس را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نورالدین بحیری وزیر دادگستری تونس در 28 مه 2012 دستور اخراج 82 قاضی را صادر کرد.

وی بعدتر 7 تن از این قضات را به مقام قبلی‌شان بازگرداند.

دیده‌بان حقوق بشر پس از گفت‌وگو با 10 تن از قضات اخراج شده هشدار داد که این اقدام مقامات تونس نشان‌دهنده تبعیت دادگستری این کشور از نهادهای دیگر است و باید فسادهای فراوان در دستگاه قضایی تونس متوقف شوند.

این قضات تاکید داشتند که نظامی ناعادلانه بر دستگاه قضایی کشور حکمفرماست که برخلاف استانداردهای بین‌المللی مبنی بر لزوم استقلال دستگاه قضایی در یک کشور است.

اریک گلدستون - معاون سرپرست خاورمیانه و شمال آفریقا در دیده‌بان حقوق بشر - اظهار کرد: قضات باید در صورت تخلفات جدی و بی‌کفایتی از کار برکنار شوند که این اقدام نیز باید در پی بررسی‌های عادلانه و مستقل صورت بگیرد.

بر اساس گزارش وب‌سایت دیده‌بان حقوق بشر، «مجمع قانونگذاری ملی» در تونس موظف است به امور انتصاب و برکناری قضات در این کشور در غالب شورای عالی قضایی رسیدگی کند که از اکتبر 2011 تا کنون و پس از برگزاری انتخابات هنوز اقدام به انتخاب اعضای جدید این شورا نکرده است. از این‌رو وزیر دادگستری به جای شورای عالی قضایی دست به اخراج چند تن از قضات تونس زده که این امر بی‌عدالتی‌های زیادی را در طول این مدت موجب شده است.

دیده‌بان حقوق بشر از مجمع قانونگذاری ملی تونس خواست تا قوانین لازم برای رسیدگی به این مسئله را تصویب کند.

همچنین این سازمان از مقامات تونس خواست که اخراج و انتصاب قضات را تنها پس از بررسی‌های لازم و عادلانه و بر اساس استانداردهای بین‌المللی اعمال کنند.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط