ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

ابراز نگراني حقوق بشري‌ها در پي قتل فجيع يك زن افغان به دست طالبان

در . ارسال به اخبار حقوقی خارجی

در پي انتشار يك فيلم ويدئويي در رسانه‌ها كه در آن نشان مي‌داد مردي افغان كه گفته مي‌شود از اعضاي طالبان است يك زن را به جرم خيانت به همسرش با شليك گلوله به قتل مي‌رساند، فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و چند تن از مقامات غربي در اين باره به شدت ابراز نگراني كردند.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دوربين خبرگزاري رويترز در اين فيلم سه دقيقه‌اي نشان مي‌دهد كه در روستاي پروان در نزديكي كابل پايتخت افغانستان، يك مرد طالباني در برابر چشمان بيش از 150 تماشاچي زني را با مسلسل به قتل مي‌رساند.

 

محمد موسي محمودي، رييس كميسيون حقوق بشر افغانستان پس از محكوم كردن اين حادثه گفت: در طول سه ماه گذشته در كشور، 58 مورد قتل زنان به ثبت رسيده است كه اغلب آنها به اتهام مسائل اخلاقي روي داده‌اند.

 

بر اساس اظهارات وي، اين زنان در برخي موارد خود قرباني تجاوز بوده‌اند و يا حتي اتهام خيانت آنها ثابت نشده است اما فرصتي براي دفاع از خود نداشته‌اند.

 

فائزه كوفي، عضو پارلمان افغانستان و مدافع حقوق زنان نيز در اين‌باره اظهار كرد: دولت ادعا مي‌كند كه پيشرفت‌هاي فراواني در زمينه حقوق زنان حاصل شده اما ما شاهد وقوع چنين حوادثي در منطقه‌اي به فاصله يك ساعت از پايتخت كشور هستيم.

 

وي در ادامه از دولت خواست كه اگر در مورد حقوق زنان جدي است، بايد در اين رابطه عكس‌العمل مناسب و قاطعانه از خود نشان دهد.

 

به گزارش روزنامه گاردين، طالبان در كشور افغانستان با وجود حضور نيروهاي آمريكايي در اين كشور يكي از تهديدات اصلي زنان افغان به شمار مي‌آيند. آنها خود به طور مستقل دادگاه تشكيل مي‌دهند و فرد متهمي را محاكمه مي‌كنند؛ اين در حالي است كه بسياري از مردم هنوز به دادگاه‌هاي آنها مراجعه مي‌كنند تا مسائل خود را حل و فصل كنند.

 

همچنين اوايل هفته جاري يك زن 30 ساله به همراه دو كودكش در شرق افغانستان توسط همسر سابقش گردن زده شدند. اين مرد كه به عنوان پليس فعاليت مي‌كرد همسر سابقش را به خيانت متهم كرده بود.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط