ورود کاربران

اطلاعات

آشنایی با خدمات موسسه حقوقی

حق ستان دادآور

تماس با وکیل :          66519169

پیامک :         30004650196448

رزومه مدیر موسسه

رزومه مدیر موسسه حقوقی حق ستان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

دانلود نرم افزار رایگان دادآور

پرینت

ليبي استرداد السنوسي از موريتاني را خواستار شد

در . ارسال به اخبار حقوقی خارجی

ليبي رسما از كشور موريتاني درخواست كرد تا عبدالله السنوسي را به اين كشور تسليم كند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از شبكه خبري بي‌بي‌سي، يك سخنگوي دولتي در طرابلس تاكيد كرد كه عبدالله السنوسي، رئيس سابق سازمان اطلاعات معمر قذافي، رهبر پيشين ليبي بايد هرچه سريعتر بازگردانده شده و در ليبي محاكمه شود.

السنوسي همچنين از سوي دادگاه جرايم بين‌المللي به جرم جنايت عليه بشريت تحت پيگرد است. فرانسه نيز خواستار استرداد وي در رابطه با حمله بمب‌گذاري در هواپيمايي در سال 1989 شده‌ است.

دولت موريتاني نيز اعلام كرده است كه پيش از اتخاذ هر تصميمي در رابطه با پيشنهادهاي استرداد، در نظر دارد تا تحقيقاتي به عمل آورد اما اين در حالي است كه مقام‌هاي لیبی گفته‌اند که السنوسی را در این کشور منصفانه محاکمه می‌کنند.

ژنرال السنوسي 63 ساله در فرودگاهي در پايتخت موريتاني بازداشت شد. مقامات علت بازداشت وي را در ابتدا ورود با پاسپورت جعلي از مراكش به موريتاني اعلام كردند اما هنوز هيچ‌گونه اطلاعات رسمي در اين خصوص منتشر نشده است.

گمان مي‌رود كه وي هم‌اكنون در سازمان اطلاعات موريتاني بازداشت باشد. اين مقام سابق دولت معمر قذافي سال 2011 و در آستانه سقوط دولت ليبي از اين كشور گريخت.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که عبدالله السنوسی باید به جای لیبی برای محاکمه به دادگاه بین‌المللی کیفری تحویل داده شود.

دو سازمان عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند، موریتانی علی‌رغم تصویب نکردن اساسنامه دادگاه بین‌المللی کیفری، ملزم است تا درباره استرداد وي با این نهاد بین‌المللی همکاری لازم را داشته باشد.

السنوسی به دلیل دخالت در بمب‌گذاری در یک هواپیمای مسافربری بر فراز نیجر در سال ۱۹۸۹ میلادی، به طور غیابی محکوم به حبس ابد شده است. در جریان این بمب‌گذاری تمام مسافران و خدمه این هواپیما از جمله ۴۵ فرانسوی کشته شدند. از السنوسی که از چهره‌های بانفوذ حکومت سابق لیبی بود، به عنوان بازوی راست سرهنگ قذافی یاد می‌شد.

به گفته خبرنگاران، السنوسی که ملقب به "قصاب" بود، از آخرین چهره‌های شناخته‌ شده حکومت قذافی به شمار می‌رفت که هنوز دستگیر نشده بود. منابع لیبی، کشورهای عربی و غربی از وي به عنوان فردی جنایتکار و بی‌رحم یاد می‌کنند که در دوران حکومت سابق در لیبی، شخصا زندانیان را آزار و اذیت می‌کرد.

گفته می‌شود وي مسئول سرکوب معترضان در حد فاصل دهه ۸۰ تا ۹۰ میلادی و همچنین کشتار یک هزار و ۲۰۰ زندانی در زندان ابوسلیم در طرابلس در سال ۱۹۹۶ میلادی بوده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

مطالب مرتبط